اگر در مصرف برق صرفه جویی نشود با مشکلات جدی روبرو می شویم/ ترویج فرهنگ مصرف بهینه برق در استان بوشهر
شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر و شهرستان دیر در راستای نهادینه کردن مصرف بهینه برق ، کارگاه آموزشی در مدرسه جواد الائمه شهر بردستان برگزار کرد.
كدخبر: id-55869
تاريخ: 2018-12-17 21:27:32

به گزارش مطاف24   بر اساس آمارهای رسمی مصرف سرانه انرژی در کشور ایران بیش از سه برابر متوسط مصرف جهانی است  و مصرف برق کشور سالانه هشت درصد رشد را نشان می دهد.

افزایش جمعیت کشور، ورود وسایل و لوازم جدید مصرف کننده انرژی، تولید و یا ورود تجهیزات غیر استاندارد انرژی بر، بالا رفتن نسبی رفاه اجتماعی، تغییر شرایط آب و هوایی، فرسودگی برخی صنایع  و عدم رعایت الگوهای صحیح مصرف انرژی از جمله دلایل نرخ رشد مصرف انرژی در کشور است.

72 درصد مصرف برق استان بوشهر از بخش خانگی است

در این بین در استان های جنوبی به ویژه استان بوشهر به واسطه گرمای شدید تابستان معمولا مصرف آب و برق افزایش می‌یابد که مشکلاتی را به همراه دارد.

در تابستان سال جاری بخاطر فشار بالای مصرف شاهد قطعی های مکرر برق در سطح استان و کشور بودیم و نارضایتی های زیادی در بین مردم ایجاد کرد.

طبق آمار رسمی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر در سال 96 بخش خانگی با 72 درصد سرانه مصرف بیشتر از سایر بخش ها انرژی برق مصرف می کند.

ترویج فرهنگ مصرف بهینه برق

بی گمان بهترین راه برون رفت از وضعیت فعلی روی آوردن به نهادینه کردن فرهنگ مصرف بهینه برق در جامعه است که این مهم باید از همان دوران کودکی در افراد نهادینه شود و نقش آموزش و پرورش در این بین کلیدی است.

شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر در راستای ترویج فرهنگ مصرف بهینه برق رویه برگزاری کارگاه های آموزشی در سطح مدارس استان را در پیش گرفته است.

با 300 ساعت مدیریت مصرف برق در طول سال در تابستان قطعی نخواهیم داشت

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان بوشهر در کارگاه آموزشی مدیریت مصرف در مدرسه جواد الائمه شهر بردستان اظهار داشت: تمدن بشریت علی رغم پیشرفت هایی که داشته است اما وابستگی شدیدی به برق دارد.

ایوب دهقانی با بیان اینکه مصرف برق در ایران سه برابر مصرف جهانی است، افزود: با 300 ساعت مدیریت مصرف در تابستان مشکل صنعت برق حل می شود.

وی با اعلام اینکه برای تولید یک کیلو وات برق بیش از هزار دلار سرمایه گذاری لازم است،ادامه داد: راه اندازی هر نیروگاه برق هزینه های سرم سام آوری برای کشور دارد و باید قدر نعمت برق را بدانیم و مصرف بهینه را در دستور کار خود قرار دهیم.

دهقانی بیان کرد : با هدف نهادینه سازی مصرف بهینه انرژی در رده های مختلف سنی دوره های آموزشی مدیریت مصرف برق در سطح مدارس استان بوشهر برگزار می شود.

اگر در مصرف آب و برق صرفه جویی نشود با مشکلات جدی روبرو می شویم

فرماندار شهرستان دیر نیز در این مراسم اظهار داشت: هر دانش آموز می تواند به عنوان یک مدیر در زمینه اصلاح  سبک زندگی و مصرفه بهینه الگو باشد.

کریم علی حسنی افزود: مسؤولان باید زمینه و امکانات رفاه جامعه را فراهم کنند  و در این بین مردم نیز با مصرف درست انرژی می توانند به دولت و کشور کمک کنند.

وی یاد آور شد: اگر در بحث مصرف برق مصرف بهینه نداشته باشیم قطعا نه تنها خود ما بلکه دیگران هم ضربه می بینند و با مشکلاتی مواجه می شوند.

فرماندار دیر با بیان اینکه فرهنگ ایرانی غنی است و ما باید الگو سایر تمدن ها و کشورها باشیم ،تأکید کرد: دانش آموزان نقش مهمی در هدایت خانواده ها و جامعه به سمت مصرف درست از انرژی برق دارند.

خانواده ها با رعایت الگوی صحیح مصرف، شبکه توزیع نیروی برق را یاری دهند

مدیر شبکه توزیع نیروی برق شهرستان دیر نیز در این مراسم اظهار داشت: یکی از شاخص های توسعه هر جامعه ای وضعیت شبکه برق آن است.

علیرضا بحرینی افزود: به عنوان یک شهروند وظیفه داریم در قبال هزینه های زیادی  که برای تولید برق صرف می شود  از این انرژی گران بها صیانت کنیم.

وی  با بیان اینکه اگر مدیریت مصرف داشته باشیم با کمبود برق مواجه نمی شویم،خاطرنشان کرد: تابستان امسال شاهد قطعی های مکرر برق بودیم که چالش جدی برای مردم ایجاد کرد.

این مسؤول با اشاره به آمار مصرف برق در شهرستان دیر اضافه کرد: در بخش خانگی 71 درصد، عمومی9 درصد،کشاورزی 11/5 درصد، تجاری 4 درصد، صنعتی 2/5 درصد و روشنایی 2 درصد برق مصرف می شود.

وی گفت: انتظار داریم خانواده ها با رعایت الگوی صحیح مصرف شبکه توزیع نیروی برق را یاری دهند.

بر اساس این گزارش، در پایان این کارگاه آموزشی، از سوی شرکت توزیع نیروی برق استان بسته هایی آموزشی به دانش آموزان اهداء شد.

 

انتهای پیام/