کد خبر : 55789 تاریخ ثبت : 1397/8/16 08:58:53
اختتامیه ششمین سوگواره « خورشید بر نیزه» و «بر بلندای عاشورا» در دیر برگزار شد؛

اختتامیه ششمین سوگواره « خورشید بر نیزه» و «بر بلندای عاشورا»

اختتامیه ششمین دوره سوگواره عکاسی « خورشید بر نیزه» و شعر و نثر ادبی «بر بلندای عاشورا» با حضور رئیس انجمن هنر های تجسمی طلاب کشور در دیر برگزار شد.

به گزارش مطاف24  انتقال ارزش ها و باورهای دینی و اسلامی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی به جامعه به ویژه نسل جوان همواره از دغدغه های مسئولین بوده است.
در این بین یکی از کاربردی ترین راه های آشنایی و انتقال فرهنگ عاشورایی به دانش آموزان و نسل نوجوان استفاده از هنر  به ویژه  هنر عکاسی و شعر و نثر ادبی است که این مفاهیم و ارزش ها را بهتر در ذهن ماندگار می کند.
چندین سال است که معاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان دیر در اقدامی مبتکرانه  به منظور تعمیق بخشی فرهنگ عاشورایی بین دانش آموزان و فرهنگیان  سوگواره عکاسی «خورشید بر نیزه» و شعر و نثر ادبی«بر بلندای عاشورا» را برگزار می کند که سال به سال شاهد حضور پرشورتر دانش آموزان و  معلمان در این برنامه هنری هستیم.

امسال نیز برای ششمین سال پیاپی اختتامیه این سوگواره  با حضور حجت الاسلام سید محسن آزادی رئیس انجمن هنر های تجسمی طلاب کشور و مسئولین شهرستان دیر در سالن شهید حکیمی برگزار شد.
رئیس انجمن هنرهای تجسمی طلاب کشور در اختتامیه ششمین دوره سوگواره «خورشید بر نیزه» و «بر بلندای عاشورا»  با اشاره به نقش هنرمندان در انتقال ارزش ها در جامعه اظهار داشت: فرآیند آفرینش یک اثر هنری از سه مرحله نگاه دقیق و هنرمندانه، پردازش دیده ها و بیان این زیبایی ها به جامعه  تشکیل شده است.
حجت الاسلام سیدمحسن آزادی بیان کرد: هنرمند گاهی اوقات با موضوع هنری خود زندگی می کند و تربیت می شود و بعد یافته های خود را در معرض عموم قرار می دهد و این گونه است که چیزهایی که به چشم ما نمی آید از وجود هنرمند به جامعه منتقل می شود.
وی  با بیان اینکه آموزش و پرورش همواره باید برای برنامه های خود توجیه تربیتی داشته باشد، افزود: رخداد های هنری عین هدف آموزش و پرورش است به ویژه در بعد دینی چنین برنامه ها و حرکت های ارزشمندی باید تداوم داشته باشد.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دیر گفت: این سوگواره با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی و مطالعه پیام قیام امام حسین(ع) و آشنایی دانش آموزان با آرمان ها و ارزش های اسلامی به صورت ابتکاری در سطح آموزشگاه های شهرستان دیر برگزار می شود.
احمد عبدالله زاده عنوان کرد: آموزش و پرورش شهرستان دیر در راستای رسالت و اهداف و مسئولیت خطیری که بر عهده دارد در زمینه مسائل  دینی، فرهنگی، اجتماعی و علمی فعالیت های خوبی داشته است و در مسابقات مختلف همواره دانش آموزان و فرهنگیان ما مقام های زیادی کسب کرده اند.
وی افزود: امیدواریم از رهگذر برگزاری چنین برنامه های ارزشی بتوانیم در ترویج فرهنگ عاشورا و مغتنم شمردن ایام الله و مناسبت های ملی ومذهبی قدمی برداشته باشیم.

معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان دیر در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با بیان اینکه امسال 450 اثر هنری به  دبیرخانه  سوگواره «خورشید بر نیزه» و «بر بلندای عاشورا» ارسال شد، اظهار داشت: این تعداد شامل بخش عکاسی185 اثر، شعر 33 اثرو نثر ادبی 232 اثر از دانش آموزان و فرهنگیان می باشد.
اسماعیل مختار زاده اضافه کرد: در رشته شعر فرشته قاسمی، سارا منصوری و سجاد ابوترابی زارچی به ترتیب مقام های اول تا سوم بخش دانش آموزی کسب کردند و در بخش فرهنگیان نیز که تنها یک اثر مورد پذیرش هیأت داوران واقع شد هاجر احمدی به مقام اول نائل آمد.
وی یاد آور شد: در رشته نثر ادبی زینب گرامی مطلق، طوبی منصوری و مهدیه قاسمی به ترتیب رتبه اول تا سوم  بخش دانش آموزی را بدست آوردند و محدثه بلغار، شریعت رسولی و میترا اندرخور نیز در قسمت فرهنگیان اول تا سوم شدند.
معاون آموزش و پرورش دیر ادامه داد: در رشته عکاسی  بخش دانش آموزی نیز سمانه حسن زاده وآتنا تاج بهره مند به ترتیب اول و دوم شدند و  مقام سوم مشترک به معصومه عالی پور  و محسن عبدالله زاده رسید.
وی افزود: همچنین شهین فیضی رودسری و حسین اسدی رتبه برتر رشته عکاسی بخش فرهنگیان را بدست آوردند و مقام سوم مشترک نیز به فاطمه اسدی و زینب محمددوست تعلق گرفت.
براساس این گزارش، اجرای سرود دانش آموزی، قرائت شعر و نثر ادبی توسط دانش آموزان و فرهنگیان، اهدای جوایز نفرات برتر و قرائت بیانیه هیأت داوران از بخش های این سوگواره فرهنگی هنری بود./فارس

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار