امروز جوان مظلوم واقع شده است
جوان امروز ما نیازهایی در جامعه دارد که اگر به این نیازها توجه نشود چه بسا موجب بروز مشکلاتی برای این نسل و حتی نسل های بعدی باشد.
كدخبر: id-55496
تاريخ: 2018-03-14 10:19:26

به گزارش مطاف24  یکی از معضلات مهم سرزمین ما، بی کاری جوانان است. بی کاری می تواند زمینه ساز انحراف ها و لغزش های فراوانی برای جوانان باشد. در نتیجه، سرمایه جوانی را از کف شان برباید و آنها را به ورشکستگی روحی و روانی دچار سازد.

امروز بیکاری جوانان به دغدغه خاطری برای همه خانواده‌ها تبدیل شده است. دولت می‌خواهد بازار کار را به تحرک درآورد و دنبال آن است که چاره‌ای اساسی برای اشتغال جوانان و جویندگان کار بیندیشد. اشتغال و ایجاد شغل موضوعی فرابخشی است که توجه به آن عزم و اهتمام جدی همه مسئولان و دستگاهها را می‌طلبد.

خانواده هایی که جوانشان بی کار است، همواره شاهد نگرانی های روحی و معنوی فرزندشان هستند و خود نیز در این میان، رنج فراوان می برند. بدین ترتیب، جوان، خود را سر بار خانواده می داند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

گرچه با اشتغال بانوان، مخالفتی نیست، اما بهتر است زنان نیز در مکان های مختلف، متناسب با شخصیت خود و هماهنگ با شرایط فیزیکی و روانی خویش به کار گمارده شوند.

سالهای سال است که دانشگاه‌ها با ایجاد و آموزش رشته‌های مختلف در حال تشویق جوانان برای ورود به عرصه‌های تحصیلی هستند بی‌ آنکه پژوهشی کاربردی در این خصوص که آیا تحصیلات آکادمیک و تئوریک توان حل نیازهای بازار کار را دارند صورت داده باشند.

یکی از کارشناسان دلواری بیان کرد: در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی که جوانان از آنها فارغ التحصیل می‌شوند، بازار کاری وجود ندارد و منطبق نبودن رشته‌های تحصیلی با نیاز بازار کار مشکلی است که گریبان بیشتر دانش آموختگان را گرفته‌ است.

وی افزود: جوان امروز ما نیازهایی در جامعه دارد که اگر به این نیازها توجه نشود چه بسا موجب بروز مشکلاتی برای این نسل و حتی نسل های بعدی باشد.

پس فرصت جوانی طلایی ترین فرصت ها و ناب ترین موهبت هاست و نمی توان در این نکته تردید کرد که هدر دادن روزگاران خوش جوانی و تباه کردن این بهار زندگانی، به اندوهی انبوه و حسرتی متراکم خواهد انجامید.

 محمد 31ساله هم می گوید: ما جوانان امروزی خیلی مظلوم واقع شده ایم و گویی اصلا هیچ کسی به فکر ما نیست، انگار نه انگار که نیروی آماده به کار جامعه هستیم و علاوه بر آن تخصص های لازم را هم کسب کرده ایم، بیکاری به جزیی از زندگی ما بدل شده است و همین امر انگیزه ما را سلب کرده است.

این جوان می افزاید: به نظر من اساسی ترین مشکل جوانان علی الخصوص در استام بوشهر مساله اشتغال و ازدواج است ، وقتی یک جوان نه پس اندازی داشته باشد و نه شغلی که بتواند گذران زندگی کند تن به ازدواج نمی دهد نه اینکه نخواهد ازدواج کند بلکه از مشکلات بعدش هراس دارد.

انتهای پیام/