کد خبر : 56004 تاریخ ثبت : 1397/11/29 13:23:02
از درد یتیمی تا حمایت از فرزندان محسنین گپی با جوان دیری که دستی در کار خیر دارد

از درد یتیمی تا حمایت از فرزندان محسنین

چون درد یتیمی چشیده‌ام تصمیم گرفتم الان که شاغل هستم به اندازه وسع خودم حامی یکی از فرزندان محسنین باشم.

به گزارش مطاف24  وحیدرضا را در همایش تجلیل از حامیان طرح اکرام ایتام کمیته امداد دیدم و تصمیم گرفتم گزارشی از زندگی‌اش تهیه کنم بنابراین شماره‌اش را از طریق کمیته امداد پیدا کردم و بلافاصله با او تماس گرفتم و وقتی توضیح دادم که می‌خواهم گزارشی درباره زندگی‌اش تهیه کنم به گرمی استقبال کرد و قرار گذاشتیم در نمایشگاه کتاب در پارک بسیج همدیگر را ملاقات کنیم. پس از این که در نمایشگاه چرخی زدیم و وحیدرضا کتابی خریداری کرد به سمت یکی از نیمکت‌های کنار ساحل رفتیم و گفتگو را شروع کردیم.

با از دست دادن پدر، سختی‌های زندگی بر دوش مادرم بود

وحیدرضا بحرپیما 26سال دارد و آن شور و هیجان و حرارت جوانی در صحبت‌هایش پیداست. آن طور که می‌گوید در 10 سالگی پدرش که بر روی کشتی کار می‌کرده بر اثر حادثه طوفان دریایی غرق می‌شود تا او  و برادران و خواهرش در فراق پدر دوران کودکی را با سختی و زیر سایه محبت مادر بگذرانند.

او از دوران نوجوانی می‌گوید: یک خواهر بزرگتر و دو برادر کوچکتر از خودم دارم. کلاس چهارم دبستان  بودم که پدرم را از دست دادم البته تا امروز هم نمی‌دانم که علت دقیق حادثه چه بوده، می‌گفتند بر اثر طوفان غرق شده است. بعد از این که پدرم را از دست دادیم تمام مسؤولیت زندگی بر دوش مادرم افتاد که برای امرار معاش زندگی چند وقتی به مزارع گوجه‌فرنگی می‌رفت و گوجه‌چینی می‌کرد اما بدلیل کمردردی که داشت نتوانست بیشتر ادامه دهد به ناچار زیر پوشش کمیته امداد رفتیم.

دوران دبستان را در مدرسه بعثت گذراندم و چون درسم خوب بود مقطع راهنمایی را در مدرسه نمونه شهداء شهر دیر سپری کردم  و دوران دبیرستان نیز راهی دبیرستان نمونه امام خمینی(ره) بوشهر شدم. سال 89 که در کنکور سراسری شرکت کردم در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر قبول شدم درحالی که با توجه به تلاش‌هایی که کرده بودم سطح توقع من بالاتر از اینها بود.

وقتی وحیدرضا حامی محسنین می‌شود

دید جامعه نسبت به خانواده‌های ایتام نسبتا خوب است و معمولا فرزندان ایتام دیده می‌شوند و مردم کمک می‌کنند اما به نظر من فرزندان محسنین چون بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند نیاز است که نگاه جامعه نسبت به آنان تغییر کند. من چون درد یتیمی چشیده‌ام بنابراین تصمیم گرفتم الان که شاغل هستم به اندازه وسع خودم حامی یکی از فرزندان محسنین باشم تا نسبت به تمام زحماتی که در دورانی که زیر پوشش کمیته امداد برای من کشیده شد به نوعی ادای دین کرده باشم. یک هفته  قبل از همایش تجلیل از حامیان اکرام ایتام تازه فهمیدم برادرم که سرباز هست هم با دو سه نفر از رفقایش با اینکه درآمد آن چنانی ندارند به فقرا کمک می‌کنند که برایم جالب بود.

پدر به تحصیلات فرزندانش اهمیت می‌دهد «زمانی که پدرم در قید حیات بود خیلی به تحصیل ما اهمیت می‌داد البته خانواده پدر و مادرم بویژه خانواده پدری همگی تحصیلات عالیه دارند. یادم می‌آید پدرم به من می‌گفت موقع امتحانات همیشه صندلی‌های آخر بنشین تا موقع جمع‌آوری برگه‌های امتحانی بیشتر وقت داشته باشی. یکی از برادران و خواهرم لیسانس حسابداری دارند و دیگر برادرم هم ترم آخر برق قدرت را می‌گذراند.»

از زندگی‌اش رضایت دارد «در حال حاضر بیش از چهار سال است که در شرکت پی او ام سی(مدیریت بهره‌برداری پترو پارس) شاغل هستم و از وضعیت شغلی‌ام راضی هستم چون مرتبط با رشته تحصیلی خودم می‌باشد. کمیته امداد تاکنون کارهای خوبی در زمینه هدایت فرزندان مددجویان چه در بعد تحصیلی و شغلی انجام داده است که پیشنهاد می‌دهم با یک برنامه‌ریزی دقیق‌تر، فرزندان مددجویانی که استعداد لازم برای پیشرفت دارند را شناسایی و با مشورت درست استعدادهای آنها را شکوفا کنند.»

از دست دادن پدر تلخ‌ترین حادثه زندگی‌ام است

آرزوی داشتن پدر بر دلش مانده است«تلخ‌ترین اتفاق زندگی من از دست دادن پدرم در سن نوجوانی بود که هنوز اثرات بی‌پدری و کمبودها را می بینم اگر چه مادرم با فداکاری در این سال‌ها هم نقش پدر و هم مادر را داشته است. پدرم  همیشه من را تشویق می‌کرد که در صف صبح‌گاه قرآن، دعا و شعار هفته بخوانم و این گونه در اجتماع حضور داشته باشم  و قطعا اگر امروز پدرم بود من پیشرفت‌های بیشتری داشتم.»

وحیدرضا از به حاشیه رفتن نخبگان می‌گوید: «متأسفانه امروزه نخبگان شهر دیر به فراموشی سپرده شده‌اند و باعث تأسف ما و امثال مال هست که بسیاری از نخبگان شهرستان دیر هنوز گمنام مانده‌اند و نتوانسته‌ایم آنها را به جامعه معرفی کنیم. چرا تا فلان فرد در مقطع دکتری قبول شد یا مدرک دکتری گرفت فورا برایش بنر می‌زنیم اما نخبگان جوان فراموش شده‌اند. شناساندن نخبگان در جامعه بازخورد خوبی دارد که باید مسؤولین در این زمینه بیشتر تلاش کنند.»

همه ما مدیون انقلاب اسلامی  و شهدا هستیم

او از دغدغه‌های انقلابی‌اش می‌گوید: «همه ما مدیون انقلاب اسلامی، رهبری و دفاع مقدس  و شهیدان هستیم، در واقع شهدا امثال ما جوانان بودند که وقتی دیدند به خاک کشور تعرض شده و ارزش‌ها در خطر است راهی جبهه‌ها شدند تا اسلام امروز زنده بماند. قطعا اگر الان هم اتفاقی بیفتد و دشمن بخواهد غلطی بکند ما هم آماده دفاع از آرمان‌های نظام اسلامی و انقلاب هستیم. در طول چهل سال گذشته پیشرفت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف مادی و معنوی در کشور به وقوع پیوسته اما باز هم جای کار وجود دارد و باید تلاش کنیم.»

گفتگو: مهدی عبدی

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار