کد خبر : 55959 تاریخ ثبت : 1397/11/11 13:28:16
سرمایه گذاری 450میلیاردی در بندر تجاری دیر بعد از انقلاب کارنامه 40 ساله انقلاب در بندر دیر؛

سرمایه گذاری 450میلیاردی در بندر تجاری دیر بعد از انقلاب

رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان دیر گفت:بعد از انقلاب در راستای ایجاد زیرساخت‎های بندری در شهرستان دیر نزدیک به450 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش مطاف24  قبل از انقلاب در بندر دیر اسکله خور مانندی وجود داشت که شناورها به زحمت کار تخلیه و بارگیری خود را انجام می‌دادند و عملا  زیرساخت بندری تجاری در بندر دیر وجود نداشت و زیرساخت‌های این بندر، محدود به فعالیت صیادی بود که پس از انقلاب  217 متر اسکله برای تسهیل در امر واردات و صادرات احداث  شد.

اکنون مساحت بندر تجاری دیر به 9 هکتار رسیده است و در سال‌های اخیر نیز با هزینه 55 میلیارد ریال 140 هزار متر مکعب لایروبی در اسکله بندر انجام گرفت که با این کار عمق آب از 3/8 به شش متر افزایش یافته و اکنون قابلیت پهلوگیری برای شناورهای پنج هزار تنی و ظرفیت تخلیه و بارگیری  سالانه 500 هزارتن فراهم شده است.

 وجود دستگاه ریچ‌استاکر و دو دستگاه جرثقیل، شناور آتش خوار و آپراتور مجهز و سه هزار مترمربع انبار سرپوشیده و هشت هزار مترمربع بارانداز از مزیت‌هایی است که موجب شده تا بندر دیر در تجارت دریایی از جایگاه مهمی در استان بوشهر برخوردار باشد.

همچنین برج کنترل ترافیک دریایی بندردیر با زیربنای 370مترمربع با ارتفاع 20 متر و 11 میلیارد ریال اعتبار در سال 94 به بهره برداری رسید.

رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان دیر در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: در دهه نخست سال جاری برای 900 فروند شناور خروجی صادر شد که 680 فروند آن جهت صادرات به قطر بوده است.

داود بهادری با بیان اینکه امسال تاکنون326 هزار تن کالا در بندر دیر تخلیه و بارگیری شده است، افزود:از این مقدار 242 هزار تن بارگیری بوده که  200 هزار تن به کشور قطر صادر شد.

وی با اعلام اینکه بیشترین محصولات صادراتی میوه و تره بار و آبزیان بوده است، افزود: در سال 97 صادرات 48 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته  افزایش داشته است.

رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان دیر عنوان کرد: در سال جاری 24 مورد عملیات جستجو و نجات انجام گرفته که طی این عملیات‌ها به 120 نفر کمک رسانی شده است.

وی یاد آور شد: در مجموع بعد از انقلاب نزدیک به 450 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بندر تجاری دیر انجام گرفته است  و زیرساخت‌های خوبی فراهم شده است.

بهادری افزود:در شهرستان دیر 187 فروند شناور سنتی و 18 لندینگ گرافت جهت حمل کالا به‌ویژه به کشور قطر فعال هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار