کد خبر : 55924 تاریخ ثبت : 1397/10/20 19:40:46
پرداخت 140میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی/ جاده وفاق در این دولت تکمیل می شود استاندار بوشهر مطرح کرد

پرداخت 140میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی/ جاده وفاق در این دولت تکمیل می شود

استاندار بوشهر گفت: تاکنون140 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان بوشهر پرداخت شده که نقش مهمی در ارتقاء وضعیت معیشتی روستائیان دارد.

به گزارش مطاف24 عبدالکریم گراوند روز پنجشنبه در نشست جمع بندی دور سوم سفر به شهرستان دیر اظهار داشت: یکی از جاهایی که منابع به درستی هزینه می شود حوزه اشتغال روستایی است و تاکنون در استان بوشهر با پرداخت بیش از 140 میلیارد تومان طرح های ارزشمندی در حوزه اشتغال روستایی انجام گرفته که تأثیر خوبی ارتقائ معیشت روستائیان و رونق تولید دارد.

استاندار بوشهر با بیان اینکه بسیاری از مواقع خود دستگاه های اجرایی مانع اجرای طرح ها هستند ، افزود: ظرفیت های فوق العاده ای در استان بوشهر وجود دارد که با برداشتن موانع زمینه رشد و شکوفایی استان محقق می شود.

این مقام مسؤول یاد آور شد: تولید کنندگان و کار آفرینان  با فکر اقتصادی و برنامه ریزی صحیح می توانند از منابع حاصل از فروش تولیدات خود استفاده بهینه داشته باشند.

گراوند ادامه داد: حضور مدیران کل در شهرستان ها و روستاها در راستای ایجاد امید در دل مردم و حل مشکلات مردم بویژه کار آفرینان است.

وی گفت: شهرستان دیر ظرفیت های خوبی  بویژه در حوزه دریا، صادرات و کشت گلخانه ای دارد و با توجه به این پتانسیل ها نباید فرد بیکاری در این منطقه داشته باشیم.

استاندار بوشهر با بیان اینکه واحد های تولیدی استان باید صادرات محور باشند، ابراز کرد: اگر کیفیت بسته بندی محصولات ارتقاء یابد قطعا می توانیم در بازار های دنیا حضور پیدا کنیم.

وی افزود: با توجه به ظرفیت هایی که وجود دارد باید سطح زیرکشت گلخانه ای در شهرستان دیر به 300 تا400 هکتار گسترش یابد.

گراوند تصریح کرد: تلاش می کنیم در سفر رئیس جمهور به استان بوشهر  اعتبار تکمیل اسکله خورخان بردخون که یکی از مطالبات بحق مردم این منطقه است محقق شود.

وی گفت: پروژه جاده وفاق بین شهرستان های دیر و کنگان درحال اجراست که با تزریق مالی امیدواریم در این دولت به پایان برسد.

استاندار بوشهر گفت: یک و نیم میلیارد تومان از اعتبارات استانی به پروژه بیمارستان دیر تزریق شد که  دانشگاه علوم پزشکی باید مابقی اعتبارات لازم را تأمین کند.

وی درباره عدم صدور سند مالکیت برای زمین های اهالی روستای کناری بخش بردخون تأکید کرد: مردم برای انقلاب خون دادند و ما نباید کاری کنیم که آنها از نظام زده شوند و برای نظام اداری کشور زیبنده نیست که سالها می گذرد اما این مشکل اساسی مردم حل نشده است لذا مدیران مربوطه هرچه سریعتر این مسئله را حل کنند.

در روند تکمیل بیمارستان دیر تسریع شود

نماینده شهرستان های دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حضور استاندار و مدیران کل در شهرستان ها و سرکشی به تک تک روستاها اقدام خوبی است و نقش بسزایی در حل مشکلات روستائیان دارد.

سکینه الماسی با اشاره به مشکلات بیمارستان امام هادی(ع) شهرستان دیر افزود: با توجه به زیرساخت های خوبی که در این بیمارستان فراهم شده است و طبق صحبت های وزیر سابق بهداشت که در سطح وزارتخانه به عنوان یک بیمارستان تخصصی روی این پروژه برنامه ریزی دارند انتظار می رود که هرچه سریع تر تمام بخش های آن بویژه اتاق عمل راه اندازی و مشکلات آن حل شود.

وی در رابطه با  اسکله خورخان بیان داشت: قرار بوده فاز اول این پروژه در دهه فجر به بهره برداری برسد تا قایق های صیادی بتوانند پهلو گیری کنند و فازهای دوم و سوم این پروژه نیز دنبال می شود.

الماسی گفت: چهار و نیم کیلومتر از جاده وفاق از سمت کنگان شروع شده و تنها ابنیه آن باقی مانده که تا هفته دولت سال آینده به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: فاز دیگر این پروژه از سمت دیر نیز با مشخص شدن پیمانکار ظرف یکماه اخیر پیشرفت خوبی داشته و پیگیر به مناقصه گذاشتن پلی که باید بر روی خور بردستان احداث شود نیز هستیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بزرگراه دیر به بوشهر که قطعات اول ، دوم و سوم آن در شهرستان دیر واقع شده باید موجب عمران وآبادانی و دسترسی بهتر مردم شود اما مسیر فعلی تمام روستاهای ساحلی این شهرستان را دور می زند و عملا رونقی ایجاد نمی کند .

وی افزود: این پروژه باید به موازات جاده ساحلی فعلی احداث شود تا  منفعتی برای روستاهای ساحلی داشته باشد.

الماسی خاطرنشان کرد:  احداث دهکده گردشگری به موازات جاده وفاق یکی از مطالبات بحق چهار شهر دیر، بردستان، کنگان و بنک  است که 32 هکتار آن از سمت کنگان و 20 هکتار از سمت بنک  شروع شده اما از سمت دیر و بردستان هیچ کاری صورت نگرفته که انتظار داریم در قالب یک بسته گردشگری دیده شود.

نماینده جنوب استان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مشکل وثیقه بانکی برای روستائیان و صدور سند مالکیت زمین های روستاهای بردخون بویژه روستای کناری باید به طور جد پیگیری شود.

وی یاد آور شد: با پیگیری های صورت گرفته صادرات گوجه فرنگی مازاد بر مصرف داخلی از 20 دیماه شروع شده و تا پایان بهمن سال جاری ادامه دارد.

الماسی در پایان بیان کرد: پروژه اورژانس جاده ای دوراهک رها شده که باید پیگیری و به سرانجام برسد.

دهکده گردشگری حلقه مفقوده جاده وفاق است

فرماندار شهرستان دیر  با بیان اینکه اقتصاد ما باید دریا محور باشد ، گفت:  حدود 272 هزار و 700 هکتار سطح مساحل کل زمین های شهرستان است که مصوب در سایت 32هزار هکتار است اما 55 هکتار  تحت اختیار داریم که در حیطه محیط زیست است.

 کریم علی حسنی افزود: حدود هفت هزار و 200 هکتار زمین در روستاهای ساحلی داریم که کمترین مشکل زیست محیطی  برای پرورش میگو دارند که حداقل برای دو هزار و 800 تا سه هزار خانوار می تواند اشتغالزایی کند ولی محیط زیست مجوزی تاکنون صادر نکرده است.

وی عنوان کرد: اگر این مقدار زمین آزاد شود ما تحولی بسیار عظیم در حوزه اشتغال دریایی در شهرستان خواهیم داشت که حتی شاید نیازمند اعتبار دولتی هم نباشد که نیازمند پیگیری است.

این مسؤول با بیان اینکه هزار و 372 نفر زنان سرپرست خانوار در شهرستان داریم، گفت: در کشت سبزی و سیفی جات می توانیم با گلخانه های زیر 300 متر خانگی تحول بزرگی در مشاغل خانگی داشته باشیم.

علی حسنی  با اشاره به اینکه  مشکل وثایق بانکی روستاییان باید حل شود، یاد آور شد: ظرفیت های خوبی در زمینه صنایع کانی غیر فلزی و معدنی در شهرستان داریم و برای معادن زیادی مجوز صادر شده اما در رابطه با معادن غیر فعال باید تجدید نظر شود.

فرماندار شهرستان دیر عنوان کرد: از هفت هزار و 600  هکتار زمین های کشاورزی فقط 72 هکتار آن گلخانه ای است  که با توجه به بالا رفتن راندمان و کیفیت محصول باید کشت گلخانه ای توسعه یابد  و نرخ برق گلخانه ها نیز به صورت کشاورزی محاسبه شود.

وی اضافه کرد: دهکده گردشگری حلقه مفقوده جاده وفاق است که  با راه اندازی آن می توانیم شاهد تحول بزرگی در شهرستان باشیم.

علی حسنی درباره جاده غربی دیر عنوان کرد: علاوه بر مسیر دیر تا امامزاده شاه ابوالقاسم دو کیلومتر باقی مانده تا روستای جبرانی نیز توسط شرکت متانول  زیر سازی می شود .

مهمترین دغدغه مردم معیشت است

امام جمعه بندر دیر گفت: اگر حضور مسؤولان در شهرستان  موجب تسریع در انجام پروژه ها می شود  می طلبد که این بازدیدها بیشتر شود.

حجت الاسلام سیدعلی حسینی  درباره پروژه مسیر دیر به بوشهر افزود: همانگونه که از سمت بوشهر این پروژه شروع شده انتظار می رود از سمت دیر نیز پیگیری و آغاز شود.

وی معیشت را مهمترین دغدغه مردم دانست و بیان کرد: مسؤولان با تلاش بیشتر مانع از ایجاد این تفکر در بین جامعه شوند که نسبت به مشکلات آنها بی توجهی می شود.

امام جمعه بندر دیر گفت: علاوه بر حل مشکل کشاورزان در صادرات گوجه فرنگی اما این کار باید به گونه ای باشد که موجب گرانی این محصول در بازار داخلی نشود.

وی تأکید کرد: عده ای از جوانان قبلا در فازهای پارس جنوبی مشغول بکار بوده اند که الان در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارند که باید مشکلشان حل شود.

حسینی گفت: مسؤولان با رسیدگی و حل مشکلات مردم به حضور چشمگیر آنان در برنامه های دهه فجر کمک کنند  تا دشمن همچون گذشته ناامید شود.

وی در پایان خواستار توجه و پیگیری پروژه های جاده وفاق و اسکله خورخان بردخون شد.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار