کد خبر : 55798 تاریخ ثبت : 1397/8/23 22:10:34
عبدالله قانون خبرنگار پیشکسوت درگذشت جامعه خبری شهرستان دیر عزادار شد

عبدالله قانون خبرنگار پیشکسوت درگذشت

پیشکسوت عرصه خبری استان بوشهرکه بر اثر سکته مغزی به کما رفته بود شامگاه چهارشنبه 23 آبان ماه دار فانی را وداع گفت.

به گزارش مطاف24  عبدالله قانون که چند روز قبل در پی سکته مغزی در بیمارستان امام خمینی(ره)کنگان بستری و به حالت کما رفته بود ،شامگاه چهارشنبه 23 آبان ماه 97 درگذشت.

وی خبرنگار آزاد و بازنشسته صدا و سیما بود و  همچنین با خبرگزاری تسنیم استان بوشهر همکاری داشت.

مراسم تشییع این خبرنگار  پر تلاش فردا پنجشنبه 24آبان ماه از منزل آن مرحوم جنب حسینیه آل مراد دیر برگزار می شود.

پایگاه خبری مطاف24 این ضایعه بزرگ را به خانواده آن مرحوم  ،جامعه خبری شهرستان دیر و استان بوشهر تسلیت عزض می کند.

در ادامه گفتگو هایی که در سال های اخیر توسط این پایگاه خبری با این خبرنگار انجام گرفته است را مشاهده می کنید:

 

 

حرف های شنیدنی باسابقه ترین خبرنگار شهرستان دیّر        1394/5/15

http://motaf24.ir/?module=news&news_id=15524

به گزارش "مطاف24"،   عبدالله قانون متولد سال1333در بندر دیّر،دارای  2 فرزند دختر و 3 فرزند پسر بوده و در تاریخ57/4/1به استخدام صداو سیمای ایران در طرح سایت بالونی بندر دیّر در آمد.
وی  از ابتدا به عنوان بی سیم چی فرستنده دیّر یا همان فرستنده رادیویی شهید یحیی خلیلی کنونی مشغول به فعالیت شد و با توجه به نبود تلفن در منطقه ارتباط ادارات و همچنین مرکز فرستنده رادیویی دیّر با مراکز کشوری و استانی از طریق بی سیم بوده است.
ایشان مسئولیت انعکاس اخبار و رویدادهای منطقه جنوب استان یعنی حد فاصل شهرستان کنونی جم تا منطقه بردخون را بر عهده داشته و اخبار را از طریق بی سیم به مراکز تهران، فارس و بوشهر مخابره می کرد.
بعد ها با ایجاد شهرستان های جم و عسلویه ، عبدالله قانون به عنوان خبرنگار صدا و سیما در بخش مرکزی دیّر به فعالیت خود ادامه داد.
از سال57 به عنوان خبرنگار واحد مرکزی خبر در منطقه بوده و از 36 سال فعالیت خبری خود تنها 3 سال آن را در مرکز استان به عنوان مسئول خبر مشغول به فعالیت بوده و مابقی را در منطقه دیّر انجام وظیفه نموده است. در این 3 سال  آقایان صفر پوسه،ابراهیم اسماعیلی وجابرخیراندیش اخبار منطقه دیّر را تهیه و به مرکز بوشهر ارسال می کردند.
هم اکنون عبدالله قانون ، رضا محمدی و نامجو زحمتکش به ترتیب به عنوان خبرنگار صدای و سیما در بخش مرکزی شهرستان دیّر، بخش آبدان و بخش بردخون هستند.


در ادامه صحبت های با سابقه ترین خبرنگار شهرستان دیّر را در مصاحبه با خبرنگاری مطاف24 دنبال نمایید:


 ارسال  خبر شهادت شهید احمد حیدری و شهیده سمنبر عالیپور به مرکز کشور
در آذر سال 57 که تظاهرات علیه رژیم پهلوی از حسینیه اعظم دیّر تا روبروی بخشداری برگزار گردید ، منجر به شهادت شهید احمد حیدری و شهیده سمنبر عالیپور و مجروح شدن 28 نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات شد و بنده چون بی سیم چی فرستنده رادیویی دیّر بودم خبر را به مهندسانی که از تهران به دیّر آمده بودند اطلاع دادم و یکی از آنها به طور غیر مستقیم این خبر را به تهران این گونه گزارش داد که امروز دو نهال درخت خرما در دیّر کاشته شد که دارای 28 پاجوش می باشند که اشاره غیر مستقیم به وقوع  شهادت  و مجروح شدن جمعی از همشهریان بود.


طی مسافت دیّر تا کنگان با موتورسیکلت برای پوشش خبر هفته وحدت در سال 60
با نام گذاری هفته وحدت توسط امام خمینی(ره) بالطبع مراسماتی در مناطق کشور برگزار می شد  ، در کنگان نیز مراسمی با حضور استاندار وقت بعد از نماز ظهر و عصر برگزار شد که بنده برای تهیه خبر  با موتورسیکلت از دیّر  به کنگان رفتم و پس از تهیه گزارش به سمت دیّر حرکت کردم و ساعت 2/5یا 3 بعد از ظهر رسیدم دیّر بلافاصله با بی سیم با مرکز بوشهر تماس گرفتم ولی جواب ندادند بنابراین به مرکز زاهدان یا شیراز بی سیم زدم آنها هم که تلفن داشتند زنگ زدند مرکز بوشهر اون موقع بوشهر که بی سیم را روشن کرد من گزارش خبر را دادم و جالب اینکه علی رغم نبود امکانات خبر ساعت 4 بعد از ظهر همان روز پخش شد.


استقبال مردم از پیکر شهید رسول کشاورز
مردم برای استقبال از پیکر شهید رسول کشاورز در ورودی شهر دیّر روبروی ساختمان کشتارگاه قدیم تجمع کرده بودند یادم هست روز جمعه بود و برای احترام به شهید نمازجمعه آن هفته  به امامت حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین منتظری در همان محل برگزار شد که بنده نیز  خطبه ها را ضبط کردم و پس از پیاده سازی روی کاغذ به مرکز گزارش دادم و روز شنبه خطبه های نمازجمعه دیّر پخش شد.


وقوع سیل در سال 65
سال 65 در جریان وقوع سیل در منطقه که باعث شد  روستاهای برید،برمصاد و .. زیرآب بروند ،خبرش را با بی سیم  به مرکز شیراز مخابره کردم و آنها هم با تلفن خبر را به تهران گزارش دادند.


انتخابات ریاست جمهوری سال 60
در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 60 که آیت الله خامنه ای نیز کاندید شده بودند من  وآقای درویشی خبرنگار کیهان گزارش انتخابات دیّر و حضور پر شور مردم و اقبال ملت  به آیت الله خامنه ای  را با تلفن دو شماره ای که آن زمان در فرستنده رادیویی دیّر بود  به تهران گزارش دادیم و پخش کردند.


تحصن دیّری ها برای برآورده شدن مطالباتشان
در سال 58 مردم روبروی فرمانداری فعلی و بخشداری آن زمان تجمع کرده بودند و یک سری مطالبات داشتند در این بین یکی از همشهریان از تجمع کنندگان خواست که به سمت دوراهی دیّر حرکت کرده وآنجا تجمع کنند، مردم  هم رفتند آنجا متحصن شدند و حتی کارشان به اعتصاب غذا کشید و چند نفری هم به درمانگاه کنگان منتقل شدند.
مردم مطالباتی نظیر تبدیل بخش دیّر به شهرستان، تبدیل روستای بردخون به بخش،محاکمه قاتلین شهدا،آسفالت دوراهی دیّر و تأمین برق داشتند با توجه به ضعیف بودن ولتاژ برق در منطقه.
بنده هم با موتورسیکلت یاماهایی که داشتم از دیّر می رفتم دوراهی و پس از تهیه خبر بر می گشتم دیّر بوسیله بی سیم به تهران گزارش می دادم و حتی ساعت 2 بعد از ظهر خبرای ارسالی من  پخش می شد یا مثلا یکبار یکی از متحصنین بنام مرحوم علمدار پوپ را آوردم داخل مرکز و بوسیله بی سیم ارتباط برقرار کردم با نهاد ریاست جمهوری و هر صحبتی که بین طرفین رد و بدل می شد را ضبط کردم و آوردم دوراهی و توی بلندگو برای همه پخش کردیم.
 روزای آخر متحصنین اقدام به بستن جاده کردند و اجازه عبور به وسایل نقلیه نمی دادند و من هم به تهران این خبر را فرستادم که امروز توسط متحصنین دیّری راه بوشهر به بندرعباس مسدود شد که بعدها  دیّر به شهرستان و بردخون نیز به بخش تبدیل شد.

برای آرشیو فیلم های گرفته شده امکاناتی ندارم

در رابطه با فیلم های گرفته شده باید بگویم که نیاز است در جای خنک نگه داری شوند تا کیفیت خود را از دست ندهند ولی بدلیل نبود امکانات این امر میسر نشده است و به غیر از تعدادی از فیلم ها بقیه از بین رفته است و  برای ایجاد آرشیو از فیلم های گرفته شده نیاز به امکانات و حمایت مسئولان است.


مسئولین به خبرنگاران بیشتر توجه کنند
خبرنگارانی که در شهرستان هستند بعضا به عنوان خبرنگارافتخاری فعالیت می کنند  که نیاز به حمایت مسئولین دارند چرا که تهیه ملزومات اولیه کار خبرنگاری هزینه دارد و چه بسا آن خبرنگاری که از دوراهک،آبدان و بردخون برای تهیه یک خبر از هزینه شخصی خود استفاده می کند و یا خبرنگاری مجبور است هزینه تلفن، فاکس و پیگیری خبر را از جیب خود پرداخت کند ،بنابراین مسئولین برای انعکاس بهتر اخبار شهرستان باید در حد وسع خود خبرنگاران را حمایت کنند.


روابط عمومی ادارات فعال شوند
بعضی اوقات  برای پیگیری خبری به ادارات مراجعه می کنیم ولی نه تنها روابط عمومی آن اداره بلکه رئیس اداره نیز توجهی نمی کند. اگر خبر به موقع ارسال نشود خبر سوخته تلقی می شود ولی متأسفانه برخی مسئولین به این موارد توجهی ندارند . برای انعکاس درست و به موقع  اخبار نیاز است روابط عمومی ادارات فعال شوند.


برخی مسئولین خبرنگار را تهدید می کنند
مواردی بوده که بنده برای فیلم گرفتن از یک خبر مراجعه کردم ولی متأسفانه برخورد بد توسط برخی مسئولین صورت گرفته و  خواستند که فیلم های گرفته شده را  حذف کنم و حتی کار به تهدید هم کشیده است.
برخی اوقات می خواهیم سخنان مسئولی را منعکس کنیم می گویند نه شما این قسمت  از حرف ها را گزارش نکن خوب اگر برای گزارش نکردن است شما چرا این سخنان را بر زبان می آورید که بعد از ما می خواهید منعکس نکنیم.


به حرفه خبرنگاری عشق و علاقه دارم
در دوران 8 ساله دفاع مقدس به هیچ وجه حتی یک  قرون بابت گزارش خبر نگرفتم و اصلا دنبالش نبودم چون عشق و علاقه داشتم الان هم پولی که می دهند حتی هزینه تنقلات بچه ها نمی شود واین علاقه است که ما را وارد این حرفه کرده است آن هم با توجه به برخوردهای بد برخی مسئولان.


مسئولین به فکر پرورش نیروهای جوان برای ورود به عرصه خبرنگاری باشند
از مسئولین می خواهم که  برای بخش مرکزی شهرستان حتماً کسی را برای جایگزینی بنده پیدا کنند چرا که خیلی ها از نظر بدنی، اخلاقی و اجتماعی ازمن بهتر هستند و اگر چنین کسی را پیدا کردند باید از نظر امکانات خبرنگاری و همچنین مالی او را حمایت کنند تا به ادامه کار دلگرم شود.


برای خرید دوربین وام گرفتم
سال 80یک دوربین با هزینه شخصی از دبی  برای بنده آوردند  و برای تهیه نوار برخی مسئولین همکاری می کردند به خصوص فرمانداری که در طول سال هزینه ای می دهد  اما باز هم کافی نیست و برخی  ادارات هم کمکی نکردند.
سال82 ،سه دوربین برای استان بوشهر آمد برای گناوه، دیّر و برازجان  که بنده 750 هزار تومان وام گرفتم و  750 هزار تومان هم طبق قرارداد سازمان که هزینه به ما می دادند که به صورت قسطی از حقوق ما کم می کردند و یک میلیون پانصد هزار تومان هم خود سازمان صدا و سیما در تهران به صورت سوبسید پرداخت کرد و روی هم  3 میلیون شد و این دوربین از سال 82 تا حالا 3 بار تعمیر کلی شده که ادارات  در بحث هزینه همکاری داشتند و الان 11 سال است که این دوربین در اختیار دارم و شخصی است.

دوره های تخصصی خبرنگاری در شهرستان برگزار شود
جوانان علاقمند باید وارد این عرصه شوند و مسئولین نیز حمایت کنند ،نیاز است اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیّر دوره های تخصصی برای خبرنگاران جوان برگزار کند و اگر ماهانه حداقل 5 ساعت در زمینه آموزش با جوانان کار کنند قطعاً کسانی هستند که به این حرفه علاقمند شوند.


انعکاس اخبار در فضای مجازی با دقت همراه باشد
جوانان یا افرادی که در فضای مجازی حضور دارند و فعالیت می کنند باید توجه کنند که اخبار دقیق و مطمئن را منعکس نمایند و در انعکاس اخبار تمامی جوانب امر را بسنجند که خدای نکرده حقی ضایع نشود و یا آبروی کسی نرود.


حرف پایانی
در پایان از همه مسئولین، ائمه جمعه، فرمانداران، بخشداران، مسئولان ادارات ، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و مردم تشکر می کنم و اگر قصوراتی در زمینه خبر از بنده سرزده است به بزرگواری خود عفو کنند.
امام جمعه محترم دیّر حجت الاسلام والمسلمین حسینی که 20 سال و اندی است که در خدمتشان هستیم تشکر و قدردانی می کنم و اگر جایی خطایی از بنده سر زده ببخشند.

 

خبرنگاری که خستگی نمی شناسد             1396/5/18

http://motaf24.ir/?module=news&news_id=54970

 

به گزارش مطاف24  عبدالله قانون متولد سال1333در بندر دیّر در اول تیرماه سال 57 به  استخدام صدا و سیمای ایران در طرح سایت بالونی بندر دیّر در آمد که از ابتدا به عنوان بی سیم چی فرستنده دیّر یا همان فرستنده رادیویی شهید یحیی خلیلی کنونی مشغول به فعالیت شد و با توجه به نبود تلفن در منطقه مسوول ارتباط ادارات و همچنین مرکز فرستنده رادیویی دیّر با مراکز کشوری و استانی از طریق بی سیم بوده و مسئولیت انعکاس اخبار و رویدادهای منطقه جنوب استان حد فاصل شهرستان کنونی جم تا منطقه بردخون و ارسال  اخبار از طریق بی سیم به مراکز تهران، فارس و بوشهر عهده دار بود که بعد ها با ایجاد شهرستان های جم و عسلویه به عنوان خبرنگار صدا و سیما در بخش مرکزی دیّر به فعالیت خود ادامه داد.

این پیشکسوت عرصه خبر و اطلاع رسانی به مناسبت روز خبرنگار در گفتگو با مطاف24 با بیان اینکه از 13 آذر 57 فعالیت خبری خود را آغاز کردم، اظهار داشت: در مدت 38 سالی که در این عرصه فعالیت داشته ام علی رغم کمبود امکانات که با آن مواجه بودم نسبت به تهیه اخبار در زمینه های مختلف اعزام به جبهه ها، تشییع شهدا، راهپیمایی ها، انتخابات ها و غیره بصورت بی سیمی، تلفنی، مکتوب و تصویری اقدام نموده ام.

عبدالله قانون با اشاره به ویژگی های یک خبرنگار واقعی اضافه کرد:یکی از مشخصه های اصلی کار خبرنگاری داشتن عشق وعلاقه و  داشتن استعداد در کنار استفاده از تجربیات دیگران و صبر وحوصله و نگاه موشکافانه و دقیق به رخداد های جامعه است.

وی افزود: امروزه نیاز مخاطبان به اطلاع به موقع از اخبار و افزایش رسانه ها و رقابت میان آنها بر ضرورت سرعت در کار اطلاع رسانی افزوده است.

پاسابقه ترین خبرنگار شهرستان دیّر عنوان کرد: در طول مدت 38 سال در مجموع  تعداد خبرهای ارسالی اعم از مکتوب، تلفنی ، بی سیمی ، تصویری  و اطلاعیه ها  سیزده هزار فقره  بوده و در مدت 18 سال تصویر برداری از مراسمات شهرستان قریب  به سه هزار خبر تصویری  به صدا و سیمای مرکز بوشهر  ارسال کرده ام که عمدتا پخش شده و در این مدت85 تقدیرنامه  از مسوولان استانی و شهرستانی دریافت کرده ام.

وی با اشاره به خاطرات خود از دوران خبرنگاری گفت: درسال62 یکی از مدیران کل صدا وسیمای مرکز بوشهر در خاطرات خود می نویسد خبرنگار صدا و سیما در دیّر  هنگام گزارش خلاصه خطبه های یکی از ائمه جمعه دیّر  در حالی که دوران جنگ تحمیلی است در کنار اشاره به این مهم  مسئله شهادت حضرت علی اصغر(ع) را تیتر  اصلی خبر خود قرار می دهد که برای من جالب بود.

قانون افزود: در سفر اول مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ریاست جمهوری دوره پنجم  به شهرستان دیّر  خلاصه سخنرانی وی در استادیوم ورزشی شهید شیرودی دیّر  را تهیه کرده  و در حالی که  هنوز هلی کوپتر حامل آیت الله هاشمی دیّر  را ترک نکرده بود خبر را  تلفنی به بوشهر مخابره  و همان ساعت از صدا و سیما مرکز بوشهر پخش شد.

این خبرنگار به خاطره خود از تحصن دیّری ها برای تبدیل  دیّر به شهرستان نیز اشاره کرد و ادامه داد: در سال 58 مردم روبروی فرمانداری فعلی و بخشداری آن زمان تجمع کرده بودند و یک سری مطالبات داشتند در این بین یکی از همشهریان از تجمع کنندگان خواست که به سمت دوراهی دیّر حرکت کرده وآنجا تجمع کنند، مردم هم رفتند آنجا متحصن شدند و حتی کارشان به اعتصاب غذا کشید و چند نفری هم به درمانگاه کنگان منتقل شدند ،مردم مطالباتی نظیر تبدیل بخش دیّر به شهرستان، تبدیل روستای بردخون به بخش،محاکمه قاتلین شهدا،آسفالت دوراهی دیّر و با توجه به ضعیف بودن ولتاژ برق در منطقه درخواست  تأمین برق داشتند،بنده هم با موتورسیکلت یاماهایی که داشتم از دیّر می رفتم دوراهی و پس از تهیه خبر بر می گشتم دیّر بوسیله بی سیم به تهران گزارش می دادم،روزهای آخر متحصنین اقدام به بستن جاده کردند و اجازه عبور به وسایل نقلیه نمی دادند و من هم به تهران این خبر را فرستادم که امروز توسط متحصنین دیّری راه بوشهر به بندرعباس مسدود گردید که بعدها دیّر به شهرستان و بردخون نیز به بخش تبدیل شد.

وی انعکاس خبر همایش دانش آموزان  هفتاد سال قبل در یکی از دبستان های بردخون، نحوه شهادت شهیدان احمد حیدری و شهیده سمنبر عالیپور، انتخابات ریاست جمهوری و افتتاح اسکله دیّر با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی را از جمله دیگر فعالیت های مهم خبری خود می داند و از مسوولین می خواهد که همه خبرنگاران  مستقر در شهرستان دیّر  از نظر تهیه امکانات  صوتی  و تصویری و ارتباطی و نوشتاری  و وسیله ایاب  وذهاب  یاری و مساعدت کنند.

مصاحبه: مهدی عبدی

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
مهمان | 24 آبان 1397 01:41:30 | ارسال پاسخ
0
1
خداش رحمت کناد 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار