کد خبر : 55793 تاریخ ثبت : 1397/8/20 15:06:31
دهه محسنیه،تجلیل یا تحلیل؟ به قلم حجت الاسلام حسن درخشان

دهه محسنیه،تجلیل یا تحلیل؟

هدف متحجرین از برگزاری دهه محسنیه به سرکردگی فرقه شیرازی ها یا به عبارتی تشیع لندن نشین چیست؟

به گزارش مطاف24 روزهای ابتدایی ماه ربیع اول که ماه سرور  و شادی اهل بیت است،مدتی است مشتبه به شبهه محسنیه شده است،
اصلا و اساسا هدف از پرداختن به عزاداری های خارج از عرف چیست و چگونه و با چه هدفی در حال برجسته شدن است؟
البته در اینکه امیرالمومنین فرزندی بنام محسن داشتند که در شش ماهگی،در هجوم به بیت وحی، به شهادت رسیدند،تردیدی وجود ندارد،اما در تاریخ دقیق هجوم به بیت وحی،اختلاف جدی وجود دارد،که ایا سه روز بعد رحلت نبی گرامی اسلام بوده است، یا یک ماه بعد یعنی بعد از برگشتن سپاه اسامه.
داده های تاریخی و گزاره های روائی فاقد وجاهت برای رنگ و لعاب دادن به چنین مناسکی میباشد.
از جمله کسانی که به ماجرای شهادت حضرت محسن پرداخته اند،میتوان به علمایی نظیر،قاضی نعمان مغربی،محقق اردبیلی،ابن ابی جمهور احسایی،شیخ طوسی،شیخ محمد حسین کاشف الغطا وشیخ عبدالجلیل قزوینی،اشاره کرد.
هجوم به بیت وحی نیز در منابع اهل سنت از جمله،المصنف ابن ابی شیبه«استاد بخاری»انساب الاشراف بلاذری،الامامه و السیاسه ابن قتیبه و تاریخ طبری،به صراحت امده است.
اما هدف متحجرین از برگزاری دهه محسنیه به سرکردگی فرقه شیرازی ها یا به عبارتی تشیع لندن نشین چیست؟
سیره معصومین،علی رغم حوادث تلخ دیگری در عمر دویست و پنجاه ساله امامت شیعه،برجسته سازی عزای سالار شهیدان بوده است،دلیل این امر این است که حادثه کربلا متمم و مکمل و عصاره و چکیده تمام اهداف انبیا و ائمه است،حسین خلاصه نبوت و عصاره امامت است،انچه انبیا در قرن های متمادی و ائمه در روزگاران متوالی در پی  ان بودند ،حسین  علیه السلام،  ان را در نیم روزی،به بشریت با زبان ساده و همه فهم تفهیم کرد،پس تنوع و تعدد محافل عزاداری غیر از محرم و صفر،امریست صرفا در جهت تحت الشعاع قرار دادن هدف اصلی اهل بیت که عاشورا باشد.
از جهتی نیک میدانیم بعضی امور صرفا در انحصار کربلا و امام حسین میباشد و حتی در مورد دیگر ائمه هم نهی شده یا حداقل توصیه ای نشده است مثلا،رفع کراهت پوشیدن لباس مشکی،(لباس مشکی در عزای دیگر ائمه باید به قصد رجا باشد نه ورود)خوردن  کمی از تربت امام حسین، مراسم اربعین،دعا تحت قبه.اشک ریختن در مورد مابقی ائمه توصیه ای نداریم الا به قصد رجا و تأسی.
دهه محسنیه به دلایل عقلی و نقلی و تاریخی، نباید ترویج شود.
دلیل تاریخی:تاریخ دقیق شهادت حضرت محسن و هجوم به بیت وحی مشخص نیست و محل اختلاف است
دلیل نقلی:
توصیه اهل بیت بیشتر به اقامه عزای حضرت سید الشهدا میباشدنه دیگر ائمه و امام زادگان مگر در حد تجلیل.
از انجا که حساسیت زایی در عصر کنونی با هدف اصلی ائمه ناسازگار است،پس ما موظف به حساسیت زدائی میباشیم.
امام صادق علیه السلام در روایتی که مرحوم کلینی در کافی اورده از قول معاویه بن وهب که میپرسد با اهل تسنن چه کنیم؟امام در جواب تلویحا توصیه به مدارا فرمودند و اینکه فرمودند:ببینید ما اهل بیت چگونه رفتار میکنیم،بیماران انها را عیادت میکنیم،جنازه های ان ها را تشیع میکنیم و برای انها شهادت میدهیم.
دلیل عقلی:از انجا که دو دهه فاطمیه مکمل و بیانگر همه انگیزه های هجوم به بیت وحی میباشد،بنابر این بدعت دهه محسینه،عملی در راستای خسته کردن عوام جامعه در پرشور برگزار کردن عزای حضرت سید الشهدا میباشد.
ظرفیت انسان ها در پرداختن به معنویات  محدود است،روح انسان همواره نیاز به نشاط خارج از حوزه عرف مادی نیز دارد،و دهه سازی های خارج از دستور و عرف مومنین،احتمال کم رنگ شدن مناسبت های اصلی که محرم و صفر و فاطمیه است را بیشتر میکند.
سیره ائمه نیز بر عدم توجه به چنین مناسبت هایی میباشد.
سیره مراجع عظام تقلید و عقلا نیز ،برپایی و پرداختن به عزاداری خارج از عرف را تایید نمیکند(توجه شود به جواب استفتائات  حضرات ایات مکارم شیرازی ،شبیری زنجانی و مقام معظم رهبری)
✅نتیجه:
کربلا،عصاره و خلاصه همه خوبی هاست،حسین چکیده اهداف تمام انبیاست،عاشورا،فشرده اهداف ادم تا خاتم است،لهذا اگر فرقه متحجر شیرازی و تشیع انگلیسی،نیتش در برپایی عزای محسنیه صادق است،برای حفظ دستاورد عاشورا که وحدت امت اسلام است،انرژی معنوی خود را بر عاشورا  و فاطمیه متمرکز کند نه در ایجاد اختلاف بین امت اسلام،در عدم صداقت این متحجرین همین بس که در ایام هفته وحدت لوگوی شبکه های ماهواره ای خود را به هفته برائت،ملوث میکنند.
از همه مهمتر اینکه تعدد و ترافیک دهه های متعدد عزاداری با روح اصیل اسلام که ترویج نشاط و شادی است،نیز در تناقض است،افراط در عزاداری،جامعه را از هدف عزاداری که توحید است دور میکند،عزاداری هدف نیست وسیله است،ولایت هدف نیست،بهانه توحید است.پس بنا بر دلایل تاریخی،عقلی،نقلی،سیره اهل بیت، علما و مراجع،برپایی دهه محسنیه،بدعتی اشکار در راستای اهداف پلید تشیع انگلیسی به بهانه ضربه زدن به اصل جایگاه عزاداری و تحت الشعاع قرار دادن اصل عاشورا میباشد،هر چند توسل به ذیل عنایات حضرات معصومین،در هر شرایط و موقعیتی پسندیده و مطلوب است ولی به روش سیستماتیک این چنینی کاملا در پارادکس،اهداف ائمه میباشد.
والسلام علی من اتبع الهدی
حسن درخشان

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار