کد خبر : 55296 تاریخ ثبت : 1396/10/5 07:20:30
بیش از 93 هزار 500 راس دام در دیر واکسینه شدند رییس دامپزشکی دیر:

بیش از 93 هزار 500 راس دام در دیر واکسینه شدند

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان دیر از واکسینه شدن بیش از 93 هزار 500 رأس دام سبک و سنگین در طول سال جاری علیه انواع بیماری ها در این شهرستان خبر داد.

اسماعیل محمودی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار مطاف24، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 93 هزار و 520 رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های واگیر دامی و مشترک بین انسان و دام نظیر هاری، بروسلوز، تب برفکی، آبله و ppr واکسینه شدند.

وی گفت: (PPR) بیماری ویروسی بسیار مسری است که گوسفند و بز و نشخوارکنندگان کوچک وحشی که در باغ وحش‌ها و یا محیط های طبیعی زندگی می‌کنند، به این بیماری مبتلا می‌شوند. 

محمودی افزود: با توجه به جمعیت 30 هزار رأس دام سبک و سنگین در این شهرستان خوشبختانه با توجه به اقدامات پیش‌گیرانه و آموزش‌های داده شده هیچ گونه از بیماری مشترک انسان و دام در شهرستان دیر دیده نشده است.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان دیر تصریح کرد: رعایت اصول بهداشت درگله، توجه به ضوابط دامپزشکی در خرید و فروش، قرنطینه و جا به‌ جایی دام‌ها و واکسیناسیون حیوانات، اقدام‌های اساسی برای مبارزه با بیماری و پیشگیری از بروز و شیوع آن است. 

محمودی گفت: استفاده از فرآورده های لبنی پاستوریزه و پرهیز از محصولات لبنی سنتی، باعث جلوگیری از ابتلای به بیماری های مشترک انسان و دام، می شود.

وی در پایان در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام خاطر نشان کرد: بیماری های مشترک فراوانی بین انسان و دام وجود دارد که از طریق تماس مستقیم با دام و مصرف فرآورده های لبنی به انسان منتقل می شود و بیماری های تب مالت یا تب بروسلولز، سل، هاری و تب کریمه کنگو نسبت به سایر بیماری مشترک بین انسان و حیوان در کشور ما شیوع بیشتری دارند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار