کد خبر : 54852 تاریخ ثبت : 1396/4/10 07:56:13

دفاعیه 430 صفحه‌ای موسوم به گزارش گارسیا

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا دفاعیه ای بلند بالا در ۴۳۰ صفحه‌ موسوم به گزارش گارسیا را منتشر کردند.

به گزارش مطاف24  نقل از مشرق - مایکل گارسیا مامور تحقیق درباره نحوه انتخاب میزبانی دو دوره بعدی جام جهانی فوتبال به ترتیب در روسیه و قطر، گزارش جنجالی و وعده داده شده فیفا را منتشر کرد.

مدت ها است که منتقدان و خبرنگاران معتبر ورزشی در سراسر جهان نسبت به فساد مالی و اخلاقی در فیفا به خصوص در بخش انتخاب میزبانی جام جهانی به سود 2 کشور روسیه و قطر اعتراض و نقد اساسی دارند اما به نظر می رسد گزارش موسوم به «گارسیا» تا حد زیادی سایه بحران را از روی سر فیفا برخواهد داشت.

منتقدان مدت‌هاست که می‌گویند در این رای‌گیری‌ها تخلف صورت گرفته و فیفا هم مدتها است این ادعاها را تکذیب می‌کند. در گزارش گارسیا و گروه تحقیقاتی او هر چند برخی داوطلبان میزبانی، اندکی محدوده‌های قانونی را نادیده گرفته‌اند، اما در کل هیچ نشانه عمده فساد و تخلف در این زمینه به اثبات نرسیده است.

گارسیا، که اکنون قاضی دادگاه تجدیدنظر در نیویورک آمریکا است، طی 18 ماه گذشته با بیش از 75 شاهد این پرونده مصاحبه کرده و از بیش از 400 نفر بازجویی داشته و نتیجه اعترافات آنها را به دقت بررسی و مطالعه کرده است.

در ابتدای امر قرار بر عدم انتشار این گزارش بود اما گزارش جنجالی موسوم به «گارسیا» به دستور اینفانتینو منتشر شد تا بنا بر ادعای او ، جایگاه مفسد و افراد شایسته در فیفا به زودی مشخص شود.

از طرفی قاضی عضو کمیته اخلاقی فیفا یعنی هانس یواخیم اکرت نیز در گزارشی 42 صفحه ای خلاصه ای از این دفاعیه را به رسانه ها تقدیم کرده که در آن مدعی می شود شواهد کافی برای باز نگاه داشتن پرونده و متهم کرده فیفا و حتی مشکوک بودن مناقصه و رای گیری هرگز وجود نداشته و ندارد.

در واقع تحقیقات در مورد روند اعطای میزبانی جام جهانی سال آینده و چهار سال پس از آن، در سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل شد و گزارش آن به فدراسیون بین المللی فوتبال ارائه شد، اما از آن زمان تا به امروز این «گزارش گارسیا» به صورت محرمانه باقی مانده بود.

کشورهایی مثل انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا امیدوار بودند با انتشار این گزارش فشار بیشتری بر روسیه و قطر وارد شود اما حنثی بودن این گزارش نقشه های آنها را فعلا نقش بر آب کرده است.

گزارش کامل فیفا یک روز پس از آن که روزنامه آلمانی «بیلد» بخش‌هایی از آن را منتشر کرد، در دسترس عموم قرار گرفت. اسناد این گزارش در نوامبر ۲۰۱۴ به سوئیس، که درباره فساد مدیران فیفا تحقیق می‌کند، قرار گرفته بود.

روزنامه بیلد آلمان مدعی شده بود بخش سانسور شده و به زعم خود"سرکوب‌" شده گزارش مایکل گارسیا، بازرس مستقل کمیته اخلاقی فیفا در سال ۲۰۱۴ را به دست آورده است. اما فیفا با انتشار کامل این گزارش ثابت کرد که ادعای بیلد بی اساس است.

ساعات پایاین سه شنبه بود که ماریا کلودیا روخاس رییس جدید و مستقل کمیته اخلاقی فیفا تصمیم گرفته است برای جلوگیری از اطلاعات غلط، خود این گزارش را به طور کامل منتشر کند.

حداقل دو سال پیش و پس از آن که اتهام‌های متعددی درباره پرداخت رشوه برای انتخاب میزان جام جهانی منتشر شد، فیفا مایکل گارسیا وکیل آمریکایی را مسئول این موضوع کرد. اما فیفا حاضر نشد گزارش او را به طور کامل منتشر کند. گارسیا سرانجام پس از این که گزارشش کامل منتشر نشد استعفا کرد و فیفا را متهم "به فقدان رهبری" نمود. در نهایت کمیته اجرایی فیفا به اتفاق آرا انتشار نسخه‌ای از گزارش را که "از نظر حقوقی مناسب" باشد تصویب کرد.

گاریدن انگلیس البته مدعی شده که در نهایت ۴۲ صفحه گزارش رسانه ای شده که قطر را از اتهام پرداخت رشوه برای گرفتن میزبانی جام جهانی مبرا می‌دانست. آقای گارسیا این گزارش منتشر شده را دارای "اشتباه و نقاص متعددی" دانسته است.

پیش از انتشار گزارش کامل از سوی فیفا روزنامه بیلد تهدید کرده بود که گزارش کامل مایکل گارسیا را روز چهارشنبه ۲۸ ژوئن منتشر خواهد کرد. این گزارش حاوی جزئیاتی از پرداخت دو میلیون دلار به حساب بانکی دختر ده ساله یکی از مقامات ارشد فیفا است.

بیلد آلمان همچنین مدعی شده که سه مقام اجرایی فیفا پیش از رای‌گیری برای انتخاب میزان جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، برای شرکت در یک مهمانی با جت شخصی فدراسیون فوتبال قطر به ریو برده شدند.

پیتر روسبرگ روزنامه‌نگاری که مدعی است این مدارک را به دست آورده می‌گوید این مدارک ثابت نمی‌کنند که میزانی جام جهانی ۲۰۱۸ یا ۲۰۲۲ خریده شده است.

پس از انتخاب قطر به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی، برخی منابع مدعی شدند که این کشور با پرداخت سه میلیون پوند رشوه به مقام‌های فدراسیون جهانی فوتبال، رای آنان را خریده است.

از سال ۲۰۱۴ این شبهات شدت گرفت، پس از آن که روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن نوشت به "صدها میلیون سند و مدرک" دسترسی پیدا کرده که نشان می‌دهد محمد بن همام، رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا با پرداخت پول، هدایا، منافع سرشار مالی، جت‌های اختصاصی و پذیرایی لوکس رای اعضای کمیته اجرایی فیفا را برای انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی خریده است.

در گزارش ۴۲ صفحه‌ای کمیته اخلاقی فیفا آمده است: اگرچه در جریان انتخاب میزبان جام جهانی سال ٢٠١٨ در روسیه، «موارد نگران کننده‌ای» وجود داشته اما شواهد کافی برای ابطال نتیجه رای‌گیری منتهی به انتخاب این دو کشور در دست نیست. برخی وقایعی که روی داد می‌توانسته اعتبار روند نامزدی برای میزبانی مسابقات سال های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را مخدوش کند. اما مسایل دامنه محدودی داشته و به خصوص تاثیر این وقایع بر روند نامزدی برای میزبانی به حدی نزدیک نشده است که بازنگری این روند را توجیه کند چه رسد به تجدید رای‌گیری در انتخاب میزبانان. در نتیجه کمیته اخلاقی فیفا به این نتیجه رسید که پرونده مربوط به میزبانی مسابقات جام جهانی سال های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را مختومه اعلام ‌کند

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
دلایل بحران ازدواج چیست؟

- نتایج
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار