کد خبر : 47971 تاریخ ثبت : 1395/9/27 03:47:24
شب شعر خلیل انقلاب در دیر برگزار شد با حضور شاعران برجسته کشور؛

شب شعر خلیل انقلاب در دیر برگزار شد

شب شعر خلیل انقلاب گرامیداشت چهارمین سالگرد زنده یاد استاد خلیل عمرانی با حضور شاعران کشوری و هم استانی در تالار فرهنگ بندر دیر برگزار شد.

به گزارش مطاف24،  مهدی عبدی -شب شعر خلیل انقلاب  گرامیداشت چهارمین سالگرد زنده یاد استاد خلیل عمرانی با حضور شاعران کشوری و هم استانی پنجشنبه شب 25 آذرماه در تالار فرهنگ بندر دیر برگزار شد.

لزوم توجه به پرورش شاعران جوان در شهرستان دیّر

دبیر ستاد بزرگداشت شب شعر خلیل انقلاب و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیر درآیین بزرگداشت چهارمین سالگرد زنده یاد خلیل عمرانی گفت: استاد عمرانی شاگردان زیادی در کشور و شهرستان دیر تربیت کرده است و امروز امثال عمرانی ها باید میزانی برای سنجش ما باشند.

غلامرضا ناطقی پور افزود: متأسفانه در حال حاضر دیر در دوران فقر آموزش شعر به نسل جوان قرار دارد و شاعران کنونی که  به خودکفایی رسیده اند هنوز زکات علم خود را نپرداخته اند .

وی با ابراز گلایه از بی توجهی به وضعیت شعر در شهرستان دیر بیان داشت: شاعران کنونی با الگو قرار دادن مرحوم خلیل عمرانی در زمینه تربیت نسل جدید شاعران  همت بگمارند.

ناطقی پور با بیان اینکه  تنها  بازخوانی ادبیات کلاسیک کافی نیست اضافه کرد: ما در شهرستان انجمن شعر داریم اما چرا تاکنون نتوانسته ایم خروجی و نتیجه کار را ببینیم.

وی گفت: یادمان وبزرگداشت شب شعر خلیل انقلاب  بهانه ای برای نگاه ویژه به حوزه شعر در شهرستان دیر است.

خلیل عمرانی تجسم یک نیروی انقلابی اهل فکر و عاشورایی بود

افشین علاء ازشاعران برجسته کشوری نیز در این شب شعر گفت:در روزگاری که نگاه ها به آرمان های انقلاب رنگ باخته، پاسداشت مردانی خالص و بی ادعا همچون خلیل عمرانی راه و مسیر را روشن و افق های بیشتری را به سوی نسل جوان ما می گشاید.

وی در رابطه با شخصیت خلیل عمرانی اظهار داشت:روحیه ای که  یک نیروی انقلابی اهل فکر و عاشورایی باید داشته باشد در وجون استاد عمرانی به وضوح دیده می شد.

علاء با بیان اینکه امثال استاد عمرانی  در کشور ایران کم نیستند ادامه داد: قبل از اینکه دیگر نیروهای خدوم و خاموش و سر به زیر خود را از دست بدهیم باید به آنها توجه کنیم.

وی تصریح نمود: در سایه پاسداشت خلیل عمرانی ، تلنگری به خودمان بزنیم تا راه را فراموش نکنیم و  به حوزه شعر توجه بیشتری داشته باشیم.

این شاعر کشوری بیان داشت: ما به همه هنرها نیاز داریم اما هیچ سرمایه  و ثروتی به اندازه شعر و ادبیات فارسی مختص ما نیست.

وی افزود: ثروت اصلی ما نفت نیست بلکه وجود چهر ه های  فاخر در حوزه هنر و ادبیات است اما این به معنای نفی دستاوردهای کشور در دیگر حوزه های سیاسی  و اقتصادی نیست.

افشین علاء یاد آور شد:برای خدمت به نظام کشور و اهلبیت هیچ ابزاری چون شعر نزد ما وجود ندارد.

کار فرهنگی نیازمند اراده قوی است

دکتر اسماعیل امینی، شاعر و منتقد ادبی در این آیین گفت: شاعران بزرگی که در دامن فرهنگ انقلاب رشد کرده اند هر کدام به تنهایی به اندازه یک وزارتخانه برای انقلاب کار کرده اند و شاگردان زیادی تربیت نموده اند.

وی افزود: کار فرهنگ نیازی به این همه اداره، بودجه و وزیر و تشکیلات ندارد بلکه اراده قوی می خواهد.

امینی  با بیان اینکه  نهادینه کردن ارزش ها در جامعه با الگو سازی افراد شاخص ممکن است عنوان داشت: هویت ملی ما در شعر است و این موضوع را رهبر انقلاب بارها فرموده اند که شعر هنر اول کشور ماست.

افتتاح کتابخانه ای  بنام خلیل عمرانی در شهر تهران

فاطمه طارمی از شاگردان خلیل عمرانی نیز گفت: برگزاری چنین یادمان هایی هم برای امثال من و هم برای همشهریان استاد عمرانی یک ضرورت است.

وی گفت:  بزودی کتابخانه ای با 5000 جلد کتاب به نام و یاد مرحوم عمرانی در شهر تهران افتتاح می شود.

بنابراین گزارش،  اجرای آهنگ « دل تنگم از نامهربانی ها» با اجرای زنده   شبیر امیری خواننده جوان تهرانی، اجرای نوای حزین شروه ، و شعرخوانی توسط افشین علاء،فاطمه طارمی،غلامرضا ابراهیمی،قاسم درویشی، عباس محمدی کلهرف حیدر منصوری و  مختار عباسی از دیگر بخش های همایش بزرگداشت شب شعر خلیل انقلاب بود.

همچنین در پایان این همایش ضمن تقدیر از فرزند مرحوم خلیل عمرانی ، شاعران حاضر در این مراسم عکس یادگاری گرفتند.

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
دلایل بحران ازدواج چیست؟

- نتایج
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار