کد خبر : 40046 تاریخ ثبت : 1395/5/1 12:54:20

لفاظی‌های گستاخانه عادل جبیر علیه ایران؛ از توهین به امام خمینی(ره) تا وحشت از صدور انقلاب اسلامی

وزیر خارجه رژیم سعودی در یک ماه اخیر از هر فرصتی برای حملات دیوانه‌وار علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.

به گزارش "مطاف24"، عادل جبیر – وزیر خارجه 54 ساله رژیم سعودی – در ماه گذشته مواضع سخت و دیوانه‌واری را علیه جمهوری اسلامی‌ ایران اتخاذ کرد.

 
جبیر در مصاحبه اخیر خود با شبکه سعودی العربیه در اظهاراتی گستاخانه مدعی شد: فرقه‌گرایی در سال 1979 (انقلاب اسلامی ایران) به دست آیت الله خمینی به منطقه خاورمیانه آورده شد. وی در ادامه با حالت استیصال مدعی شد: ایران حزب الله را که نخستین سازمان فرقه‌گرایی و تروریستی در منطقه بود به وجود آورد. تهران پیوسته به کشورهای حوزه خلیج (فارس) تجاوز می‌کند و علیه آنان اقدامات خصمانه انجام می‌دهد. 
 
وی در ادامه سخنان بی‌اساس خود ادعا کرد: ما از حسن روحانی سیاست اعتدالی را احساس نکردیم؛ بلکه سلسله اقدامات خصمانه علیه‌ خودمان را شاهد بودیم. عراق همینک به واسطه تروریسم، مداخلات ایران و فرقه‌گرایی و اوضاع اقتصادی، از بحران شدیدی رنج می‌برد.
 
وزیر خارجه رژیم سعودی روز سه‌شنبه هفته گذشته نیز در یک کنفرانس خبری مواضع جنون آمیز خود علیه ایران را این گونه بیان کرد: موضع ما در مورد ایران تغییری نکرده است.  تهران همچنان در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت می‌کند و سعی در صدور انقلاب خود دارد. ایران از تروریسم حمایت می‌کند و ثبات منطقه را به خطر انداخته است. اگر ایران می‌خواهد با کشورهای منطقه روابط عادی داشته باشد، باید اصل صدور انقلاب را که در قانون اساسی‌اش وجود دارد کنار بگذارد، به اصول حسن همجواری و دخالت نکردن در امور دیگر کشور‌ها احترام بگذارد و به شهروندان کشورهای منطقه نگاه طایفه گرایانه نداشته باشد. این شهروندان متعلق به کشور‌هایشان هستند و هیچ تعلقی به ایران ندارند.
 
جبیر در ادامه ادعاهای مضحک و خصمانه خود مدعی شد :ایران همچنین باید از قاچاق سلاح و مواد مخدر دست بردارد. در این صورت، هیچ مانعی برای برقراری رابطه دوستانه میان ایران و کشورهای منطقه وجود ندارد. ایران از زمان انقلاب، در برابر کشورهای منطقه راه و رسم خصمانه داشته و به دنبال فتنه طایفه‌ای بوده است. ایران از تروریسم حمایت کرده و دیپلمات‌ها را به قتل رسانده و در قاچاق سلاح دست داشته است. تهران شبه نظامیان را آموزش داده و از آن‌ها حمایت می‌کند و امنیت منطقه را به مخاطره انداخته است. در واقع همه دشمنی‌ها از سوی ایران بوده است و کشورهای منطقه رفتار خصمانه‌ای نداشته‌اند! ایران باید رفتار خود را که از ۳۵ سال قبل داشته تغییر دهد.
 
پیشتر نیز وزیر خارجه رژیم سعودی در 12 تیرماه -- همزمان با پیشروی‌های نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی) -- زمانی که احساس کرد همپیمانان داعشی ریاض در حال نابودی هستند -- در اظهاراتی گستاخانه مدعی شد:  نیروهای بسیج مردمی عراق وابسته به این کشور نبوده و ایران است که این شبه‌نظامیان فرقه‌گرا را فرماندهی می‌کند. وی با بیان اینکه در عملیات آزادسازی فلوجه این نیروها برخی خطوط را زیر پا گذاشتند، گفت: ما معتقدیم که این شبه نظامیان باید منحل شوند. 
 
جبیر مدعی شد: ایران قصد دارد لبنان را در وضعیت بی‌ثباتی نگه دارد تا به نفع «حزب‌الله»، همپیمان استراتژیک خود تمام شود؛ حزب‌اللهی که مانع انتخاب رئیس جمهور لبنان می‌شود.
 
این نخستین باری نبود که جبیر درباره دخالت ایران در لبنان سخن می‌گفت. در هشتم تیرماه جاری و پس از بالا گرفتن موضوع انتخاب رییس جمهور جدید در لبنان، وزیر خارجه رژیم سعودی در کنفرانسی خبری با همتای فرانسوی خود در پاریس اظهارات گستاخانه خود علیه ایران را چنین مطرح کرد: اقدامات حزب الله به نفع لبنان نیست، بلکه به نفع ایران است. وی مدعی شد: همه جهان می داند ایران برای قاچاق مواد منفجره به کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و قاچاق سلاح به یمن تلاش می‌کند. همه جهان از مداخله‌های ایران در عراق و سوریه آگاهی دارد. 
 
وزیر امورخارجه عربستان در ادامه لفاظی‌های خود گفت: اگر ایران می خواهد روابط طبیعی با کشورهای همسایه داشته باشد باید به دو اصل حسن همجواری و خودداری از مداخله در امور داخلی کشورها پایبند باشد. ایران باید تلاش برای صدور انقلاب را که در قانون اساسی این کشور آماده است، کنار بگذارد. ایران برای فتنه انگیزی طایفه ای در منطقه تلاش می‌کند.
 
مواضع ضد ایرانی عادل جبیر در ماه گذشته، نشان دهنده اوج شکست رژیم سعودی در تقابل با سیاست‌های منطقه‌ای تهران است به طوری که وزیر خارجه این رژیم نتوانست این شکست تحقیرآمیز را تاب بیاورد و از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای عقده‌گشایی از ایران استفاده می‌کند. ریشه سخنان گستاخانه عادل جبیر را باید در سیاست‌های پراشتباه و شکست خورده رژیم سعودی در خاورمیانه جستجو کرد. پیروزی‌های متعدد نیروهای مردمی عراق علیه داعش (بخوانید متحد رژیم سعودی)، شکست مفتضحانه ریاض در براندازی حکومت اسد علی‌رغم هزینه‌های پشتیبانی سنگین مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها و در نهایت پای در گل مانده این رژیم در جنگ علیه مردم بی‌دفاع یمن، همه و همه خشم رژیم سعودی را برانگیخته و سبب شده جبیر به عنوان رییس دستگاه دیپلماسی این رژیم بی‌مهابا به جمهوری اسلامی ایران حمله کند. با این وجود، رژیم سعودی خود بهتر می‌داند که فرافکنی‌های این رژیم در عرصه بین الملل ره به جایی نخواهد برد و ریاض در نهایت باید در برابر سیاست‌های ایران در منطقه سر تعظیم فرود آورد.

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
دلایل بحران ازدواج چیست؟

- نتایج
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار