کد خبر : 23671 تاریخ ثبت : 1394/9/16 19:12:01
اختتامیه جشنواره عکاسی«خورشید بر نیزه»و سوگواره نثر و شعر «بر بلندای عاشورا » در دیّر برگزار شد؛

اختتامیه جشنواره عکاسی«خورشید بر نیزه»و سوگواره نثر و شعر «بر بلندای عاشورا »

اختتامیه جشنواره عکاسی «خورشید بر نیزه» و سوگواره نثر و شعر «بر بلندای عاشورا»با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در سالن شهید حکیمی دیر برگزار شد.

به گزارش "مطاف24"، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان بوشهر در این مراسم گفت:فرهنگ عاشورا و کار عاشورایی در ادبیات ما دارای پیشینه بسیار ارزشمندی است.

2

سیروس فتحی با بیان اینکه فرهنگ عاشورا تاثیر پذیری خود را در جامعه بخوبی گذاشته است ،اظار داشت:تمام شاعران ما و همه کسانی که به فرهنگ این دیار علاقمند هستند هستند به توسعه فرهنگ شیعی ، عاشورایی و شناخت نهضت اباعبدالله الحسین(ع) توجه ویژه داشته اند.

وی اظهار داشت:شعر عاشورایی در گذر زمان شکل و جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است و ادبیات آیینی ما که در تمام حوزه های دین شناسی و فرهنگ دینی رشد داشته ،بخش فرهنگ عاشورایی آن از گستره و جدیت بیشتری در طول تاریخ برخوردار بوده است به گونه که ما می توانیم فرهنگ عاشورایی را در فرهنگ این مرز و بوم به عنوان یک  فرهنگ ادبی مستقل مورد برسی و تحلیل قرار دهیم.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان بوشهر،گفت: شاعران با شناخت دقیق و عمیق خود نسبت به حادثه عاشورا و گستره فرهنگ عاشورا ،شعرهای خود را به مخاطبان خود ارائه داده اند.

با پیروزی انقلاب اسلامی و شعر معاصر ما فرهنگ عاشورا و شعر عاشور عاشور جلوه خاصی پیدا کرد و فرهنگ عاشورا در هر زمان و مکانی

سیروس فتحی گفت:در مجموعه آموزش و پرورش در خصوص نهادینه شدن کار عاشورایی و آشنایی دانش آموزان و فعالیت های همکاران کارهای ارزشمندی صورت گرفته است که و امیدواریم بتوانیم روزر به روز و زمان به زمان و در هر مکان این فرهنگ بسیار ارزشمند را توسعه دهیم.

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان بوشهر، افزود:شب شعر و فرهنگ عاشورایی و ادبیات غنی عاشورایی در مجموعه آموزش و پرورش از گذشته دارای سابقه اصیل و ماندگاریست و برگزاری چنین جشواره هایی در سالهای آینده به عنوان یکی از برنامه های رسمی با سطحی گسترده تر و فراخوانی عمومی تر در سطح آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.

وی از راه اندازی کانون شاعران و نویسندگان در سطح  استان خبر داد و افزود: شهرستان با داشتن پتانسیل های بسیار بالا در این زمینه ورود خوب و به موقعی داشته و توانسته اولین کانون شاعران و نویسندگان استان بوشهر را راه اندازی نماید.

سیروس فتحی گفت: با توجه به حفظ تمام عرصه های ادبی و هنری که لازمه ذوق سرشار جوانان و نوجوانان می باشد فرهنگ اباعبدالله را توسعه خواهیم داد و در انتقال فرهنگ عاشورا نقش ایفا خواهیم کرد.

امام جمعه دیر در این مراسم گفت:عاشورا نه یک حادثه، بلکه یک فرهنگ ایمان،معنویت ،تکلیف مداری،عمل به وظیفه،اقدام به موقع،فرهنگ غیرت دینی و ناموسی،عزت و استقلال است که باید این فرهنگ در جامعه گسترش پیدا کند.

1

حجه السلام سید علی حسینی افزود: اگر فرهنگ عاشورا در جامعه نهادینه شود هیچ خطری کشور را تهدید نخواهد کرد.

وی اظهار داشت:شعر جایگاه ویژه ای در جهت رشد و بالندگی  جامعه داشته و حرکت های فرهنگی نیز تاثیر بسزایی در مقابله با تهاجم دارد.

امام جمعه دیر گفت:شعر آیینی بامحتوا و مضامین دینی و ایمانی یکی از شعرهایی است که می تواند حادثه کربلا را ماندگار و زنده نگه دارد.

3

 

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه 
 
نظرسنجی
اخبار دیر
تصاویر
اخبار استان
دیگر اخبار